STOMADENTAL MEDICOVER PROFESJONALNE LECZENIE STOMATOLOGICZNE

Wszystko, co warto wiedzieć o implantach zębowych stosowanych w Klinice STOMADENTAL w Rybniku

Każdy z nas chce się cieszyć pięknym uśmiechem i zdrowymi zębami. Niekiedy jednak, np. w wyniku zaawansowanej próchnicy lub paradontozy tracimy własne zęby. Wówczas można zdecydować się na implanty zębów, które uzupełniają braki w uzębieniu. Dzięki implantom zapobiegniemy przechylaniu się i utracie innych zębów.

Co należy wiedzieć o implantach? Jakie są ich rodzaje i jak wygląda leczenie? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w tym artykule.


Czym są implanty?

Implant jest podstawą konstrukcji, która pozwala na odtworzenie utraconego zęba. Śrubę (czyli implant zęba) umieszcza się w kości, gdzie zastępuje korzeń zęba. Na implant zakładana jest protetyczna korona zęba, najczęściej porcelanowa, którą dopasowuje się kolorystycznie do reszty uzębienia. Stabilne połączenie śruby z koroną gwarantuje łącznik wykonany z tytanu bądź porcelany. Dobrze wykonany implant dobrze pełni funkcję usuniętego zęba i nie wyróżnia się na tle zdrowych zębów.

Do produkcji implantów wykorzystuje się tytan, ponieważ jest on biokompatybilny z organizmem. Dzięki temu dochodzi do trwałego połączenia śruby z kością i tworzy się stabilna podstawa dla przyszłej korony. Ponadto tytan jest bardzo wytrzymały i dobrze znosi wszelkie obciążenie, które wytrzymują nasze zęby. Czasami jednak dochodzi do obniżenia linii dziąseł, przez co tytanowa śruba staje się widoczna, co nie jest zbyt estetyczne.

Alternatywą są implanty cyrkonowe, które bardziej przypominają naturalną tkankę zęba. Materiał ten jest również bardziej odporny na ścieranie i podobnie jak tytan dobrze łączy się z kością. Dodatkowymi zaletami implantów cyrkonowych są ich odporność na kwaśne substancje, brak reakcji na zmiany temperatury i nie zmienianie smaku jedzenia.


Kiedy stosuje się implanty?

Implanty stosuje się u osób, które utraciły uzębienie. Wykorzystuje się je nie tylko w przypadku braku pojedynczego zęba. Z ich użyciem można odbudować większą część zgryzu. Wówczas w tkance kostnej umieszcza się od dwóch do czterech implantów będących podstawą mostu lub protezy protetycznej.

Każdy ząb z wyjątkiem zębów mądrości należy zastąpić implantem. Brak któregoś zęba prowadzi do przechylania się zębów sąsiadujących, które z czasem zaczną się łamać lub wypadną.

Rodzaje implantów stosowanych w naszej klinice

Implanty można podzielić na jedno i dwufazowe. W przypadku implantów jednofazowych na jednej wizycie umieszcza się śrubę w kości oraz nakłada tymczasową lub stałą koronę. Można to wykonać tylko u osób bez ubytków kostnych, którym jama ustna jest w dobrym stanie. Większość implantów jest jednak dwufazowa, czyli najpierw umieszcza się śrubę w kości, a koronę zakłada się, dopiero gdy implant zrośnie się z otaczającymi tkankami.


ETAPY LECZENIA IMPLANTOLOGICZNEGO

  1. Zaplanowanie leczenia

Przed rozpoczęciem leczenia lekarz przeprowadza wywiad ogólny, sprawdza stan uzębienia i ocenia możliwość odbudowy brakujących zębów przy użyciu implantów. Do opracowania planu leczenia niezbędne jest wykonanie pantomogramu. Niekiedy lekarz zleca dodatkowe badania, np. densytometrię lub tomografię komputerową.

  1. Wszczepienie implantu

Pierwszym etapem leczenia jest chirurgiczny zabieg umieszczenia implantu w kości. Wykonuje się go w znieczuleniu miejscowym, dzięki czemu jest bezbolesny. W niektórych przypadkach pacjenta można poddać narkozie. Gdy znieczulenie zacznie działać, lekarz implantolog  nacina dziąsło i przygotowuje kość na wprowadzenie śruby. Następnie wszczepia implant w tkankę kostną i zakłada szwy. Po mniej więcej tygodniu należy udać się na wizytę do dentysty w celu zdjęcia szwów. Wszczepienie jednego implantu trwa od 20 do 40 minut.

Nasz organizm potrzebuje czasu, by zregenerować się po takim zabiegu. Czas gojenia się rany jest różny i trwa od kilku tygodni do kilku miesięcy. Zanim na implant nałoży się odbudowę protetyczną, śruba powinna dobrze zrosnąć się z kością.

  1. Uzupełnianie protetyczne

Na implant można nałożyć koronę, most lub protezę. Odbudowę protetyczną przeważnie zakłada się najwcześniej dwa miesiące po wczepieniu implantu. Czasami jednak trzeba czekać nawet pół roku, zanim będzie można dokończyć leczenie. W niektórych przypadkach istnieje możliwość natychmiastowego obciążenia implantów odbudową protetyczną. Jest to możliwe, gdy stosuje się implant cyrkonowy, stan jamy ustnej pacjenta jest w dobrym stanie i nie posiada on ubytków kostnych.

Niezależnie od tego, czy operacja wszczepienia implantu jest jednoetapowa, czy wieloetapowa, mogą wystąpić typowe dolegliwości związane z każdym rodzajem zabiegu stomatologicznego, np.,:

  • Obrzęk dziąseł i twarzy,
  • Siniaki na skórze i dziąsłach,
  • Ból w miejscu wszczepienia implantu,
  • Niewielkie krwawienie

Po zabiegu wszczepienia implantu stomatologicznego pacjent może potrzebować leków przeciwbólowych lub antybiotyków. W razie wystąpienie niepokojących dolegliwości należy niezwłocznie skonsultować się ze swoim lekarzem.


Zalecenia po wczepieniu implantu

Po zabiegu należy bezwzględnie przestrzegać zaleceń lekarza, które zminimalizują ryzyko wystąpienia powikłań. Wśród nich należy wymienić wstrzymanie się od jedzenia i picia zaraz po wczepieniu implantu. Gdy znieczulenie miejscowe ustąpi, można zjeść coś lekkiego, półpłynnego i niezbyt ciepłego. Zaleca się także stosowanie zimnych okładów po około 2-3 godzinach po zabiegu. Warto od razu zaznaczyć, że implanty gorzej spełniają swoją rolę u palaczy. Powinno się zrezygnować z palenia w trakcie gojenia się rany.

Gdy leczenie zostanie zakończone, czyli na implant zostanie założona korona powinno się o nią dbać dokładnie tak samo jak o naturalne zęby, czyli myć ją rano i wieczorem oraz nitkować przestrzenie między zębowe.


Ryzyko związane z leczeniem implantologicznym

Wczepienie implantu zębów nie jest pozbawione ryzyka. Powikłania zdarzają się jednak rzadko i są łatwe w leczeniu. Do możliwych problemów po leczeniu implantologicznym zaliczamy:

  • Infekcję w miejscu wszczepienia implantu,
  • Uszkodzenie lub uszkodzenia otaczających struktur, takich jak inne zęby lub naczynia krwionośne,
  • Uszkodzenia nerwów, które mogą powodować ból, drętwienie lub mrowienie w naturalnych zębach, dziąsłach, wargach lub podbródku,
  • Problemy z zatokami, gdy implanty stomatologiczne umieszczone w górnej szczęce wystają do jednego z ubytków zatokowych.


Przeciwwskazania leczenia implantologicznego

Implantów nie wolno zakładać u kobiet ciężarnych,  osób z nieustabilizowaną cukrzycą oraz chorych na nowotwory. Implanty można zakładać osobom, które ukończyły 17. rok życia, ponieważ do tego wieku rozwijają się kości szczęki. Nierozwinięte kości szczęki są najważniejszym przeciwwskazaniem do zakładania implantu.

Innych przeciwwskazań jest niewiele i są one weryfikowane przez implantologa podczas indywidualnej konsultacji.

KONTAKT

Stoma-Dental

ul. J.Kotucza 36
44-200 Rybnik

Czynne:
Pn - Pt od 8:00 do 22:00
Sb - Nd od 10:00 do 17:00

Numery kontaktowe:
kom. 784-058-179
tel: 32 440-22-12
tel: 32 440-22- 68

E-mail:
dentacare.rybnik@dentacare.pl

Umów się na wizytę Nasza oferta

DLA NASZYCH PACJENTÓW

  • Indywidualne
    podejście do
    pacjenta
  • Własna
    pracownia
    RTG/RVG/TK
  • Dogodne
    formy
    płatności
  • Obsługa
    w języku
    polskim i angielskim
  • Klimatyzowane
    pomieszczenia
  • Bezprzewodowy
    internet
  • Parking
  • Miejsce
    przyjazne
    niepełnosprawnym
  • Kawa i
    herbata

NALEŻYMY DO MEDICOVER STOMATOLOGIA